Maribo Arrest lukker efter 153 år

Kunstværket i Maribo Arrest har ikke længere nogen beskuere, da man er i fuld gang med nedlukning af den lokale arrest. Det er ikke forventet, at den vil blive genåbnet. Foto: Anders Knudsen

Mandag begyndte nedlukningen af arresten i Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mandag begyndte overflytningen af indsatte fra Maribo Arrest til Storstrøm Fængsel på Falster, og går alt efter planen, vil lyset blive slukket for sidste gang i arresten på fredag. Efter 153 års virke regner Kriminalforsorgen ikke længere med, at der er behov for et arresthus i Maribo.

- Det er vemodigt, at det lukker ned. Mange kollegaer har været her længe, siger Henrik Hansson, der er enhedsleder i Maribo Arresthus, til fagbladet Fængselsfunktionæren.

Arresthuset bliver lagt i dvale, men det er ikke forventet, at det atter vil blive taget i brug, og selv om de ansatte er kede af lukningen, er de glade for at have fået vished for fremtiden efter lang tids usikkerhed.

Læs også artiklen "Fanger og personale flytter til Falster" i mandagens Folketidende.