Masser af forår i Knuthenborg

Foråret er i den grad kommet til Knuthenborg Safaripark, hvor der gennem de seneste uger har været godt gang i fødsler, og fødselsboomet er bestemt ikke overstået. Der ventes nemlig flere unger i denne tid både hos vandbøfler, gnuer, bison og yakokser.
Det hele begyndte med en kompliceret, men vellykket, giraffødsel, hvor der måtte hele fem dyrepassere til at trække girafkalven ud af den førstegangsfødende mor.
Nogle dage efter ankom en kamel, der klarede fødslen selv, efterfulgt af lemurerne (halvaberne fra Madagascar).
På en uge kom der fem unger, og nu er der kommet endnu en ny lille kamel.
Ind imellem har dyrepasserne så også haft travlt med at registrere alle de nyfødte unger hos æslerne, gederne og ponyerne.
- Det er helt naturligt, at alle fødslerne kommer i en stime. Det er jo det tidspunkt på året, hvor ungerne har den største overlevelseschance, og hvor der er masser af frisk føde, forklarer Zoolog og dyrechef Lisbeth Høgh.
Alt i alt bliver der mere end 100 nye unger at opleve, når Knuthenborg Safaripark slår portene op lørdag 30. april.

De sidste uger har dyrepasserne haft travlt med fødsler.

Offentliggjort Sidst opdateret