Medstrøm for bølgebrydere

Det Lollandske Digelag kan ikke nå at få anlagt bølgebryderne her i foråret - hvis det får tilladelsen - så nu bliver det til efteråret, hvis entreprenøren kan nå det, inden vinterstormene sætter ind, og ellers må det vente til næste forår. Foto: Jan Knudsen

Kun Kystdirektoratet ønsker udelukkende sandfodring langs Lollands sydkyst.

Offentliggjort Sidst opdateret

MAGLEHØJ Planen om at kunne bygge otte bølgebrydere ud for Maglehøj Strand har nu været i høring, og der er kommet en enkelt indsigelse, oplyser sagsbehandler Preben Arne Hansen fra Lolland Kommune.

Det er Kystdirektoratet, der udelukkende ønsker sandfodring og ingen bølgebrydere.

Det er Det Lollandske Digelag, der ønsker at anbringe de otte bølgebrydere cirka 20 meter ude i vandet på 1,4 meters dybde. De vil hver især være 30 meter lange og skal placeres med 30 meters mellemrum på hver sin side af badebroen.

Digechef Allan Møller er ikke overrasket over Kystdirektoratets holdning:

- Det er helt standard - og en overordnet strategi for alle kyststrækninger i Danmark, at direktoratet ønsker sandfodring. Vi ønsker at bygge bølgebryderne som et supplement til sandfodring, så der kan blive et lidt længere interval imellem, at vi skal foretage de bekostelige sandfodringer, siger Allan Møller.

Lolland Kommune er myndighed på området, og Det Lollandske Digelag forventer at få tilladelse til bølgebryderne, der bliver i stil med dem ved Næsby Strand. Kystsikringen vil koste 5,3 millioner kroner.

I Lejeforeningen Maglehøj med de små sommerhuse ved stranden er lejerne blevet skriftligt orienteret om projektet, men har ikke drøftet det.

- Personligt synes jeg, at det er en god idé. Vi får jo både forbedret stranden og beskyttet diget mod erosion, siger næstformand Carsten Heide Jørgensen.