De fem mænd blev i går varetægtsfængslet, efter at de mandag aften forsøgte at forhindre børnenes 33-årige mor i at forlade deres far, skriver jp.dk.
Moren havde tilkaldt sine forældre, der bor på Lolland, og et par venner, som mødte op på familiens bopæl for at hjælpe hende med at flytte fra manden. Men det ville han og hans familie ikke finde sig i, så de satte efter bilen og påkørte den med vilje to gange, så den endte i grøften. Derpå brækkede de benet på børnenes mormor ved at banke en bildør ind i det, inden de tvang moren ind i en bil og kørte bort med hende. Først senere på natten lykkedes det politiet at få manden til at melde sig og løsgive kvinden.
Selv om de fem mænd blev fængslet i går, står politiet stadig tilbage med et stort problem: Ingen ved, hvor parrets fire børn er.
- Faderen siger, at han har bedt sin mor passe dem, og det kan jo sagtens være rigtigt. Men vi har ikke kunnet træffe hverken børnene eller deres farmor på hendes bopæl, siger politikommissær Niels Kristian Hindsig, Varde Politi, til jp.dk.
Politiet har også spurgt sig for hos resten af faderens familie, men ingen har kunnet eller villet fortælle, hvor børnene er. Da begge forældre har forældremyndighed over børnene, er der ikke i sig selv noget galt i, at faderen har overladt børnene til en anden.
- Men vi vil gerne sikre os, at de har det godt, siger Niels Kristian Hindsig.
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde