En pige fra Nakskov er med til at sætte et lokalt fingeraftryk på bryllupsfestlighederne 24. maj, når Prins Joachim og Marie Cavallier skal giftes i Møgeltønder Kirke.
Den unge nakskovit, 19-årige Stine Albrechtsen har sammen med tre andre unge fra andre dele af landet skrevet den officielle bryllupssang, og de fire unge, der alle er elever på den nærliggende Musik- og Teaterhøjskole i Toftlund, skal også synge bryllupssangen.
Stine Albrechtsen er datter af turistchef Karen Albrechtsen. Stine startede på højskolen i Toftlund 13. januar, og kurset slutter sidst i juni. Derefter skal hun ud og tjene nogle penge og ud at "se verden", som hun siger.
- Det var Tønder kommune, som for omkring tre måneder siden opfordrede os til at skrive sangen, og den har været spændende at arbejde med, og det er gået rigtigt stærkt den seneste måned, fortæller Stine Albrechtsen.
De fire sangskrivere, Peter Mathiasen, 20, Lise Matthiessen, 19, Karina Høyer, 19 og Stine Albrechtsen, 19, har ikke tidligere arbejdet sammen og kommer fra fire forskellige steder i Danmark - henholdsvis Fyn, Sjælland, Nordjylland og Lolland.
Læs mere i Folketidende fredag.
Torsten Elsvor
tel@folketidende.dk
Seneste artikler
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet