Nationalmuseet har krævet undersøgelse af byvolden

Nybyggeri giver ofte uventede gevinster i form af spændende arkæologiske fund.
Ved Byskolen på Nørrevold i Nakskov har en gravemaskine fjernet en del af den fredede gamle byvold.
- Det er selvfølgelig ikke så heldigt, men det giver os en meget spændende mulighed for at kigge ind i Nakskovs historie fra renæssancen, hvor byvolden er anlagt, siger Stine Jæger Hoff.  
Sammen med kollegaen, Brian Westen undersøger hun den blotlagte jord.
De to arkæologer er ansat på Museum Lolland-Falster, men det er Nationalmuseet, der har forlangt undersøgelsen.
Byvoldens bevarelse hører derimod under Kulturarvsstyrelsen, der har forlangt, at volden retableres.
Det betyder, at en planlagt gangsti må lægges et andet sted. Byvolden støder nemlig helt op til Byskolens fundament.

- Vi regner ikke med at finde noget særligt, og vi må heller ikke grave længere ind i volden, end hvor maskinerne allerede har været, siger Brian Westen.
- Det mest spændende ville være at finde noget fra før byvolden blev opført. Det ville virkelig kunne give en større viden om Nakskovs tidlige historie, tilføjer Stine Jæger Hoff.

Hvis nogen skulle være i tvivl om, hvilken periode, renæssancen dækker, har de venlige arkæologer oplyst, at den varede fra 1536-1660.
Renæssancen blev afløst af enevælden.

Når disse linier læses, har arkæologerne igen forladt Nakskov.

Et uheld har givet arkæologerne chancen for at få et kig ind i Nakskovs historie fra renæssancen

Offentliggjort Sidst opdateret