Den efterlysning, som Lollands-Posten bragte i sidste uge, ser ud til at lykkes med stor hjælp fra mange læsere, der har ringet eller sendt deres bidrag ind.
Vi efterlyste navne på de frihedskæmpere i Vester Ulslev, der var fotograferet på og ved det tyske fly, Fw 190A-8, der nødlandede på Skovgård´s jorde 8. maj 1945..
Eksempelvis er der kommet hjælp fra to døtre og en søn til tre af frihedskmæperne på billedet .
- Jeg har så galt talt med noget af min familie, som jeg ikke vidste, eksisterede, fortæller den lokalhistorisk interesserede pensionerede matros, Christian Løye i Rødbyhavn.
Alle henvendelser til ham og Lollands-Posten har bidraget til, at det er lykkedes at sætte navn på alle i frihedsgruppen på billedet.
Foran vingen bagerst fra venstre: Hans Peder Ottesen, Børge Hansen og Ove Madsen. Nederst: Erling Andreassen og Sigurd Ømann.På vingen: Leo Sørensen. Bagerst fra venstre: 1. Sigurd Kristoffersen, 2. Chr. Schmidt, 3. Otto Larsen, 4. Helge Jensen, 5. Helmer Nielsen, 6. Poul Jensen, 7. Henry Kock, 8. Poul Nielsen. Knælende fra venstre: 1. Erik Barfod Høj, 2. Louis Rasmussen, 3. Johs. Juliussen, 4. Harry Andersen og vognmand Lars Rasmussen.
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker