Nedslidte legepladser får et tiltrængt løft
Bruddet på dækgyngen her er blot en blandt mange af legepladsinspektionens påpegninger af nedslidte legeredskaber på legepladser i dagtilbud i Lolland Kommune. Foto: Inspektionsrapport
Inspektionsrapport
To millioner kroner skal afhjælpe det store behov for renovering af legepladser i vuggestuer, børnehaver og skoler.
LOLLAND Legepladserne i Lolland Kommunes dagtilbud og skoler er gennem de seneste år i stort omfang blevet kasseret i forbindelse med det lovpligtige legepladstilsyn, fordi mange af legeredskaberne er rådne, nedslidte og farlige.
Der er derfor et stort behov for, at legepladserne bliver renoveret eller nyetableret, mener både legepladsinspektør, børne- og skoleudvalg og administration i Skole og Dagtilbud i Lolland Kommune.
Allerede til sidste års forhandlinger om budget 2020 havde børne- og skoleudvalget derfor et anlægsønske på seks millioner kroner til vedligeholdelse af legepladser. Det kunne imidlertid ikke imødekommes. Men hjulpet af muligheden for at fremrykke og lånefinansiere anlægsarbejder er det for nyligt lykkedes at få en tillægsbevilling på to millioner kroner til formålet på budget 2020. Så nu kan arbejdet med at rette op på legepladsernes brugbarhed og sikkerhed påbegyndes.
Det glæder formanden for børne- og skoleudvalget, Signe Lund (S).
- Vi ville selvfølgelig gerne have haft seks i stedet for to millioner kroner, men nu kan vi komme i gang, og så må vi tage det i mindre bidder, siger Signe Lund.
Vurderingen er, at to millioner rækker til, at der kan rettes op på de legepladser, hvor der er mest behov.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker