Nej tak til Lolland som ny driftherre
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Modstand mod at gøre Kofoedsminde kommunal ved sundhedsreform.
RØDBYHAVN Regeringens udspil til en sundhedsreform støder på modstand, når den gør specialinstitutioner som Kofoedsminde kommunale - som en konsekvens af reformens forslag om at nedlægge regionerne.
- Jeg spurgte netop til Kofoedsminde, da jeg mødtes med sundhedsministeren om spørgsmålet. Svaret var, at det måske ikke var Lolland Kommune, men så Københavns Kommune, der kunne påtage sig opgaven, fortæller Dansk Folkepartis sundhedsordfører, Liselott Blixt. Hun bakker op om en nedlæggelse af regionerne. Men i forhold til landets 60 store specialinstitutioner skal der findes en anden løsning end den, reformen lægger op til. Børne- og socialminister Mai Mercado (K) erklærer sig åben overfor forslag fra partierne.
- Så vi bedst muligt sikrer de mest specialiserede tilbud, siger hun til Berlingske Tidende.
I Lolland Kommune mener hverken borgmester Holger Schou Rasmussen (S) eller viceborgmester Henrik Høegh (V), at det er en god ide, hvis Lolland skal overtage Kofoedsminde.side 14
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker