Hele naturområdet, der arbejdes på i forbindelse med Femern-byggeriet, kommer til at begynde fra havnen i Rødbyhavn, gå cirka tre kilometer mod vest og strække sig omkring 500 meter ud fra den nuværende kystlinje. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Den nye badestrand vest for Rødbyhavn, der er blevet anlagt som en del af Femern-byggeriet, blev i går taget i brug.
Peter Levinsen hansenPeterLevinsen hansen
OffentliggjortSidst opdateret
RØDBYHAVN I går blev de sidste rester af hegn fjernet - det spærrede for adgangen til den nye badestrand vest for Rødbyhavn tæt på Lalandia.
I går formiddag var der også allerede nogle få, der var ude at nyde den nye strand og sommervejret.
Stranden er blevet anlagt af tunnelkonsortiet FBC, der siden april har sandfodret den nye badestrand. Sandet stammer fra de store mængder opgravet materiale fra havbunden, der er i forbindelse med det omfattende tunnelarbejde.
Stranden er den første af tre, der bliver etableret i forbindelse med Femerntunnel-byggeriet, og Veststranden, som den også kaldes, har i de seneste par måneder fået fyldt 350.000 kubikmeter sand på.
De tre strande vil være en del af et 125 hektar nyt stort naturområde, der forventes at være færdig om nogle år.
Annonce
Adgangen til den nye badestrand er via Sandholmvej, hvor der også er mulighed for parkering.
Fra diget og stranden er det muligt at følge Femern-byggeriet. Foto: Claus HansenClaus Hansen/arkiv
I går formiddag var der nogle enkelte, der forsøgte sig med en tur på stranden og i vandet. Foto: Claus HansenClaus Hansen
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker