Stendiget, der udgør den ydre grænse for landindvindingen i forbindelse med Femernbyggeriet, blev lavet færdigt sidste år, og i løbet af sommeren er pladsen inde bag ved langsomt blevet fyldt op med materiale fra bunden af Femern Bælt. Foto: Peter Levinsen HansenPeter Levinsen Hansen
En syv meter høj sandklint ved lokal badestrand hilses velkommen af grundejerforening.
I Femern Bælt er man i øjeblikket ved at udgrave den rende, hvor den kommende Femerntunnel skal ligge. Materialet, der bliver gravet op fra havbunden lander i store området med nye kystarealer både øst og vest for Rødbyhavn. Den østlige del slutter ved Hyldtofte Østersøbad, og her bliver man nabo til en syv meter høj klint, der langsomt er ved at tage form.
Klinten bliver næsten syv meter høj og skabt af sand og opgravet havbund fra tunnelrenden. Stendiget, der udgør kanten af den nye klint, blev gjort færdigt sidste år. Siden har færdiggørelsen af klinten afventet, at arbejdet med landområdet bag diget nåede det rette stadie.
Det ser ud til at fungere fint. Vi har prøvet at have jorden oppe i den højde før.
Erik Larsen, næstformand Grundejerforeningen Østersøbadet
Det punkt nåede man i maj, og henover sommeren har man langsomt fyldt det store område ud med sand.
I sommerhusområdet Hyldtofte Østersøbad bliver man nabo til den høje nye klint, og her hilser man tilføjelsen til landskabet velkommen.
- Det bliver flot. Det ser ud til at fungere fint. Vi har prøvet at have jorden oppe i den højde før, og nu har de så møvet det ned igen med nogle bulldozere, men der kommer jo mere igen. Så vi har set det i syv meters højde, fortæller Erik Larsen, der er næstformand for Grundejerforeningen Østersøbadet.
Annonce
- Og så kan man jo hverken se havnen eller høre noget. Det tager lidt af støjen fra alt det, der nu skal til ske. De har også fået lavet de støjvolde færdige ude ved gokartbanen, så vi hører faktisk ikke alverden mere, fortsætter han.
Bag stendiget arbejder entrepenørkonsortiet FBC med at flytte rundt på de store mængder sand. Foto: Peter Levinsen HansenPeter Levinsen Hansen
Gennem naturlig erosion over mange år bliver sandet fra klinten ført over til det nærliggende Østersøbad. Den kunstige klint vil på den måde skabe ny natur og forsyne de nærliggende strandområder med nyt sand.
- Vi har et godt forhold til Femern A/S. Der er flinke til at sige, hvis der er noget. Så hvis vi skal være rimelige, så er det jo fint nok, fortæller Erik Larsen.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker