NY STRAND PLAGET AF TANG
Det ildelugtende brune tang havde samlet sig på den ene halvdel af stranden. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Ildelugtende tang afholdte folk fra at benytte en stor del af den nye strand.
Tirsdag var en af årets varmeste dage, og onsdag lader ifølge prognoserne til at følge trop. Det trak masser af mennesker til Veststranden ved Lalandia og Rødbyhavn.
Stranden er blevet anlagt af tunnelkonsortiet FBC, som en del af arbejdet på Femernbyggeriet. Sandet stammer fra de store mængder opgravet materiale fra havbunden, der er i forbindelse med det omfattende tunnelarbejde.
Tirsdagens badegæster havde dog valgt at samle sig på strandens vestligste halvdel, da potentielle badegæster blev skræmt væk fra den østlige halvdel af store mængder ildelugtende tang, der havde samlet sig i vandet og langs strandkanten.
Veststranden er den første af i alt tre strande, der bliver etableret i forbindelse med Femerntunnel-byggeriet, og stranden var efter sandfodring klar sidste år ved sommertid. De tre strande vil være en del af et 125 hektar nyt stort naturområde, der forventes at være færdig om nogle år.
Den nye strand blev i starten af maj renset for sten, og toiletfaciliteter blev stillet op til de kommende badegæster. Toiletfaciliteterne vil være på stranden indtil 15. september.
Adgangen til den nye badestrand er via Sandholmvej, hvor der for enden af vejen også er mulighed for parkering.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker