NYBAGT STUDENT ENDTE I SPRINGVANDET

Når man får 12 til sin sidste eksamen, skal man hoppe i gymnasiets springvand. Den kolde tradition efterlevede Luca Cavaterra mandag formiddag. Foto: Anna C. Møhl

Årets første hhx- og htx-studenter fik huen på i festligt lag.

Offentliggjort Sidst opdateret

- Hvorfor fik jeg 12? Hvorfor fik jeg 12?

Ikke nok med, at 20-årige Luca Cavaterra nærmest bad til guderne, da han traditionen tro måtte en tur i gymnasiets springvand, efter han havde scoret et 12-tal til sin sidste eksamen mandag formiddag. Luca Cavaterra skal også - traditionen tro - løbe efter studentervognen, når de nybagte studenter bevæger sig mod Axeltorv i Nakskov, når de på torsdag skal bestige rytterstatuen på torvet.

- Om det er mobning? For mit vedkommende ja. Jeg har nemlig astma, siger Luca Cavaterra for sjov.

12-tallet landede han efter at have afleveret en solid analyse af en engelsk litteraturtekst.

Hvorfor fik jeg 12? Hvorfor fik jeg 12?

Luca Cavaterra, årets første htx-student

Ingen mavefornemmelse

Samtidig med Luca Cavaterras eksamen var Jeppe Lissau Bjerregaard oppe i dansk. Han var rolig, da han kom ud til den ventende storfamilie, der stod klar med blomster, friske jordbær fra den lollandske muld, bobler og selvfølgelig huen.

- Jeg har ingen mavefornemmelse, men jeg er i hvert fald ikke dumpet, sagde han, mens censorerne besluttede sig for karakteren.

Og nej, Jeppe Lissau Bjerregaard dumpede langt fra. Årets første hhx-student trak et 7-tal hjem.

Hans lillesøster fik lov til at give ham huen på, hvis hun lovede ikke at fyre et konfettirør af foran eksamenslokalet. Løftet overholdt hun.

Jeg har ingen mavefornemmelse, men jeg er i hvert fald ikke dumpet.

Jeppe Lissau Bjerregaard, årets første hhx-student

Kender du også en, der bliver student i år? Og skal du være med til at fejre ham eller hende? Så er du meget velkommen til at sende os et par billeder. Så vil vi samle et udvalg af de billeder, vi modtager, og dele dem med vores læsere her på folketidende.dk

Send billederne til mailadressen nyhedsdesk@folketidende.dk – og skriv gerne, hvem studenten er og hvilket uddannelsessted, han/hun er blevet student fra.