Ø-lejr ramt af smitte

Fredag morgen tog tre podere med Postbåden til Vejlø. Foto: Benedicte Lorenzen

Podere sendt ud til lejrdeltagere.

Offentliggjort Sidst opdateret

VEJLØ 100 personer, som deltager i ø-lejr på Vejlø i Nakskov Fjord, bliver fredag coronatestet efter fund af smitte blandt deltagerne.

- Torsdag havde fire deltagere influenza-symtomer, og man valgte at sejle ind for at købe ti kviktest. Af de ti test, som blev taget af de med symptomer, og dem de var tættest på, var tre positive. Efter de positive test blev de smittede og deres nærmeste kontakter isoleret, og de anbefalede retningslinjer fuldt, fortæller Morten Tybo Nielsen, der er formand for Øgruppen, som er bestyrelsen bag ø-lejren.

Lejeren i denne uge er den såkaldte Z-gruppen, hvor målgruppen er 20-30-årige.

På ø-lejren har man en mindre motorbåd til rådighed, og ellers står Postbåden for transport til og fra øen.

Fredag morgen gik tre podere fra det lokale testcenter ombord på Postbåden for at blive sejlet ud til øen, hvor alle deltagere fredag skal testes.

- De får alle en PCR-test, hvor svartiden er cirka 16 timer, så svaret kommer i aften eller senest i morgen, så Vejlø er nu blevet isoleret indtil videre, fortæller poder Pernille Olsen.

Ø-lejren har eksisteret i 50 år og skulle faktisk i år have holdt stor jubilæumsfest - men den er for længst aflyst grundet corona.

Ud over at man på ø-lejren selv har en mindre motorbåd til rådighed, er det Postbåden, som står for transport af personer til og fra øen. Ligesom Postbåden dagligt sejler forsyninger ud til ø-lejren.

Hvert år valfarter i hundredvis af deltagere til ø-lejr på den lille ellers ubeboede ø Vejlø i Nakskov Fjord. Lejren kører over seks uger i sommerferien, hvor der hver lørdag er skiftedag for deltagerne. Der kan deltage op til 120 personer pr uge.

For at deltage i ø-lejren er der krav om ved ankomst at kunne fremvise negativ coronatest eller vaccinations dokumentation.