Onsdagmarked fyldte gaderne

På torvet var der onsdag formiddag masser af mennesker samlet. Foto: Jan Knudsen

Onsdag løb Maribo Handels første onsdagsmarked af stablen. Det trak masser af mennesker i byen.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO Der var nok at se til for formanden for Maribo Handel, Birger Christensen, da det første af seks onsdagsmarkeder i går blev afviklet i Maribo.

- Det er første dag, så der render vi forvirret rundt allesammen, griner Birger Christensen, der foruden at holde styr på markedet også skulle have styr på storskærm til EM-kampen.

Fra torvet og til LollandsCentret var opstillet forskellige boder, ligesom der også var både musik og underholdning. Og det trak masser af folk til.

- Vi har gjort det nogle år efterhånden, og det vokser bare stille og roligt. Flere og flere får øje på det og dukker op. Det er sgu dejligt, fortæller Birger Christensen.

- Jeg har også indtryk af, at folk trænger til at komme ud. Der skal ikke så meget til at få folk ud af porten som tidligere. Vi holdt jo noget Magisk Festival for et stykke tid siden, og der havde vi slet ikke forventet så mange mennesker. Der kom tre gange så mange som forventet, fortsætter formanden.

Der var derfor også købt lidt ekstra ind til gårsdagens onsdagsmarked for at imødekomme eventuelle overraskelser.

- Vi har adskillige liter øl på lager, så det skal nok gå, siger Birger Christensen.

Butikker og kræmmere havde stillet op i Østergade og på torvet. Foto: Jan Knudsen
Maribo Handel har afsat 100.000 kroner til at holde onsdagsmarkederne. Foto: Jan Knudsen
Foruden de mange boder var der også arrangeret hestevognskørsel i byen samt hoppeborg på torvet. Foto: Jan Knudsen
Onsdagsmarkedet var det første af seks markeder i den kommende tid. Foto: Jan Knudsen
I løbet af dagen var der også underholdning til børnene af Hr. Plys. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen