- Pas på ikke at få knæ i næsen

Der blev skudt "Piw! Piw!" som i en bedre western-beværtning, da pigerne trænede fald til højdespring. Foto: Jan Knudsen

Se masser af billeder: Igen i år er atletikskolen hos IK Olympia et sommerhit.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO En af Sportsråd Lollands fuldtræffere på listen over sommeraktiviteter er IK Olympias atletikskole på stadion i Maribo.

I år var der sågar to børn med helt fra Lyngby. Deres fætter og kusine skulle med, og da de skulle passes hos mormor og morfar, var det naturligt, at også de prøvede kræfter med atletikken.

Flere var nye i atletikkens verden, men der var også gengangere fra de foregående år, og de kunne jo så vise, hvordan en sprint skulle skæres, hvordan en depeche skulle afleveres, eller hvordan en hammer skulle kastes, så den sad - ikke lige i buret, men helst ude på banen.

Trænerne blev også udfordret. Cheftræner Mona Carlsen gav Asta, der er regerende danmarksmester i hammerkast for 14-15-årige, og Malou, der har klubrekorden, en udfordring: Kastede de længere end 37 meter, var der is til hele banden. Asta kastede 46 meter, og Malou 48, og det vakte vild jubel.

I løbet af ugen skal ungerne gennemgå næsten alle atletikdiscipliner. I højdespring øvede de sig først på at falde, og det udviklede sig til western-scener, hvor den ene skulle skyde den anden. Heldigvis var måtten klar til at tage fra.

- Pas på ikke at få knæ i næsen. Det er knap så behageligt, lød rådet.

Teknikken er vigtig ved diskoskast. Man skal slippe i det hel rigtige øjeblik. Foto: Jan Knudsen
Øvelsen her lærer pigerne at give slip på diskossen med fingerspidserne. Diskossen skal helst trille på kanten. Foto: Jan Knudsen
Er man hurtigst ud af startblokken, er meget vundet i en sprint. Foto: Jan Knudsen
I stafetten er afleveringen noget af det vigtigste - og sværeste - at mestre. Foto: Jan Knudsen
Unge medlemmer har doneret deres gamle pigsko til sommerskolen, når de er vokset ud af dem. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen
. Foto: Jan Knudsen