Peter Ingemann på optagelse i Nakskov
Tv-holdet, tv-vært Peter Ingemann og arkitekt Philip Rasmussen i Havnegade i Nakskov i går, hvorfra turen rundt i havnen tog sit afsæt. Foto: Privat
Privat
Peter Ingemann kører Danmark tyndt på sin knallert - Mandag kom turen til Nakskov
NAKSKOV Heartland Production, der producerer udsendelserne med Peter Ingemann for TV2, var i går eftermiddags i Nakskov for at filme ham tage en tur på sin knallert til endnu en krog af landet.
Her skulle han blandt andet snakke om Nakskov og Lolland med arkitekt fra By og Landskab Philip Rasmussen.
Ifølge arkitekten var det en mulighed for at få sat fup og fakta på plads, som han gerne stiller op til. Det fortalte han forud for optagelserne:
- Det er chancen for på landsdækkende tv at åbne danskernes øjne. Produktionsholdet bag er nemlig meget bevidst om, at Nakskovs omdømme er enten anonymt eller negativt, så de har lovet at komme med et åbent sind.
- Min plan er derfor at fortælle ikke blot den gode historie om Nakskov, og Lolland, men den faktuelle historie.
- Nemlig at ledigheden er historisk lavt, og at der for eksempel er 2.000 jobs i havnen på grund af begavede investeringer - hvilket Peter Ingemann får chancen for at opleve fra "NH1", hvorpå hans knallert bliver hejst ombord, at vi leverer grøn strøm til hovedstaden, har god landbrugsjord, laver kvalitetsfødevarer, at mange lever godt og længe, og at vi er gæstfrie overfor socialt udsatte tilflyttere, men at de koster.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde