Politiet forsinket - manglede nøgler

Manglende nøgler til politigården betød, at en urmager i Nakskov søndag eftermiddag måtte kæmpe med en tyv i en lille time, inden de blå blink arriverede.

- Det er hverken vagtcentralen, underbemanding eller vores nye struktur, der har været årsag til det her. Vi havde nogle tekniske problemer. Da politimændene mødte på stationen kunne de ikke komme igennem de indvendige døre, der var låst. Det betød, at vi ikke kunne få nogle politibiler at køre i, fortæller Lars Harvest, der er chefpolitiinspektør ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Betjentene hastede derfor til Nykøbing Falster for at hente en nøgle.
- Uheldige omstændigheder gjorde, at vi var allerlængst væk, da der lige pludselig var brug for os i Nakskov. Det er en af de fejl, der desværre sker, når man skal til at gøre tingene på en ny måde, beklager chefpolitiinspektøren.
/ritzau/




Manglende nøgler til politigården betød, at en urmager i Nakskov søndag eftermiddag måtte kæmpe med en tyv i en lille time, inden de blå blink ankom.

Offentliggjort Sidst opdateret