Problemer med lokalbanen: Indsætter togbusser
Forsinkelser til formiddag. Arkivfoto: Anders Knudsen
.
Der er problemer på Lollandsbanen på strækningen mellem Grænge og Nykøbing Falster.
Borgere, der rejser med tog oplever onsdag endnu en dag med togudfordringer.
Hvor det i går var DSB, der havde problemer på strækningen ned mod Nykøbing, er det i dag Lollandsbanen, som har fået problemer med togtrafikken.
Det meddeler Lokaltog overfor Folketidende
- Lokaltog har på Lollandsbanen haft flere aflysninger til morgen, og det har været nødvendigt at indsætte togbusser mellem Grænge og Nykøbing Falster, mens der på nuværende tidspunkt kører tog til tiden på strækningen mellem Grænge og Nakskov.
- Årsagen er signalproblemer hos Banedanmark, og vi forventer, at problemet er løst omkring middagstid, så vi igen kan køre normalt på hele strækningen, lyder det fra Mie Rajcic, der er driftsdirektør i Lokaltog.
Der er folk på stedet, der arbejder på at ordne problemerne, men du må altså væbne dig med tålmodighed et stykke tid endnu, hvis du benytter Lollandsbanen i dag, onsdag.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde