Den lille 35 centimeter høje hund Perle, der har lidt pekingeser i sig, har opført sig underligt torsdag og fredag.
Fredag efter en luftetur i haven opdagede ejeren, Linda Pedersen, at Perle var fyldt med afføring og tog den i bad for at bruse og vaske den ren:
- Så opdagede jeg, at der var stoppet tyggegummi op i endetarmen på den, fortæller hun.
- Tænk at gøre sådan noget. Det er ude af proportioner, og jeg kan ikke forstå det. Jeg har en have på 1.288 kvadratmeter, som Perle kan boltre sig på, men nogle gange smutter den ud af et hul i muren og er måske væk i ti minutter eller et kvarter.
- Hvis naboerne er generet af min hund, vil jeg opfordre dem til at henvende sig til mig i stedet for at mishandle hende, siger Linda Pedersen, der efterfølgende fik travlt med at nå til dyrlægen i Vesterborg med Perle, der har fået sår oven på mishandlingen.
Marianne Knudsen
mk@folketidende.dk
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet