HOLEBY: Der var masser af muligheder for bilentusiaster at pleje hobbyen lørdag eftermiddag, hvor der blev afholdt Legal Streetrace på Lolland-Falster Airport.
Om det skyldes det gode vejr, eller at coronaen ikke længere kaster en skygge over arrangementet, er ikke til at sige, men bilentusiaster var der lørdag mange af. Så mange, at man hos arrangørerne af Legal Streetrace både kan snakke om deltager- og tilskuerrekord for eventet.
02 LOL RØD legal Street race 37Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 5Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 33Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 34Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 32Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 35Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 4Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 29Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 26Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 14Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 13Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 16Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 21Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 12Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 2Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 6Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 1Jan Knudsen
02 LOL RØD legal Street race 18Jan Knudsen
- Der var 95 deltagere, både biler og motorcykler, og 1.300 publikummer. Vi plejer at have 800, så det var lige 500 mere, end der plejer at være. Det var dejligt, fortæller Svend Larsen, formand for Legal Streetrace, der oplevede, at folk kom helt fra Jylland for at kigge med ved eventet.
Det uventede høje antal gæster gav dog også en række logistiske problemer.
- Vi har indkaldt til evalueringsmøde her om to uger, fordi vi skal have fundet ud af, hvordan vi organiserer så mange mennesker med parkering. Det kom lidt bag på os, fortæller Svend Larsen og forsætter:
Annonce
- Pølsevognen løb tør for mad allerede klokken 14.00 og cafeteriet løb tør klokken 15-16 stykker. Der var udsolgt af alt. Klokken 16.00 løb baren tør for øl. Der var købt 30 kasser øl.
Legal Streetrace har yderligere tre events planlagt for i år med næste event 27.-28. maj.
- Så jeg håber da, at tilslutningen fortsætter, fortæller Svend Larsen.
Blandt deltagerne på motorcykel var Jannick på kun 13 år. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Udover kørsel var det også muligt at kigge på et stort udvalg af biler. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Udover kørsel var det også muligt at kigge på et stort udvalg af biler. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
De mange tilskuere trak lange køer ved indgangen til Lolland-Falster Airport. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Reglementet for deltager til Legal Streetrace foreskriver blandt andet brug af styrthjelm under løbet. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
En del af årsagen til den store publikumsucces skal nok findes i, at corona nu er overstået, anslår streetrace-formand Svend Larsen. Foto: Jan KnudsenJan Knudsen
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker