Se billederne: Yacht til over 30 millioner kroner ligger i Nakskov

En borger har taget et fint luftbillede af den prægtige båd. Foto: Rasmus Hansen

De seneste dage er borgerne i Nakskov blevet mødt af et usædvanligt syn. En yacht til over 30 millioner kroner ligger i havnen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Et noget usædvanligt syn har den seneste tid mødt folk, der er gået langs vandet ved Nakskov Havn.

En luksusyacht, man sjældent ser på disse kanter, har nemlig ligget i havnen de seneste dage.

Der er tale om modellen Sunreef 60 Power - tallet fortæller, at den har en længde på 60 fod.

Ifølge hjemmesiden vesselfinder.com lagde båden til i lørdags ved middagstid og ligger altså stadig i havnen onsdag eftermiddag. Den sejler under britisk flag.

Et hurtigt kig rundt omkring på nettet afslører, at sådan en båd har en værdi mellem 30 og 40 millioner kroner.

Ikke sket i mands minde

Jørgen Buhl, der er havnechef i Nakskov Havn, har også bemærket det specielle besøg.

- Jeg ved ikke, hvem det er, der ejer den. Han er kommet ind som en hvilken som helst anden gæstesejler og har trukket sig en billet i billetautomaten, siger han og fortæller, at han naturligvis også har bidt mærke i, at det ikke lige er hver dag, en båd af den kaliber lægger til i Nakskov.

- Selvfølgelig har jeg lagt mærke til den. Det er en rigtig fint katamaran. Det er ikke sket i mands minde, at der har været et skib af den slags forbi her, hvis jeg må sige det på den måde, siger havnechefen.

- Jeg har jo også selv kigget lidt ekstra på den. Det er dejligt at få besøg af sådan en båd, siger Jørgen Buhl.

En drone har været i luften for at skyde billeder af den dyre båd. Foto: Rasmus Hansen
En læser har taget fine billeder fra søsiden. Foto: Dorrit Larsen
En læser har taget fine billeder fra søsiden. Foto: Dorrit Larsen
En læser har taget fine billeder fra søsiden. Foto: Dorrit Larsen
En læser har taget fine billeder fra søsiden. Foto: Dorrit Larsen