Seks år undervejs: Byggeri af lejeboliger når milepæl

Lejerne i de 40 nye boliger på havnen i Nakskov får en fantastisk udsigt, kunne gæsterne ved rejsegildet onsdag konstatere. Foto: By og Landskab

Trækker strøm og lægger egetræsparketgulve nu.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV:  Ydervæggene er sat, og taget er rejst - og selvom det stod på jorden ovenpå en penthouselejlighed - mente bygherrerne, at det var tid for rejsegilde for de 40 nye lejeboliger, de får bygget på Sydkajen i Nakskov.

Så håndværkere og indbudte gæster var tirsdag inviteret til rejsegilde af Sydkaj P/S ved Lars-Erik Houmann Christensen og Hans-Bo Hylding.

I sin tale ved rejsegildet fortalte Lars-Erik Houmann Christensen, at han havde kigget tilbage i sine mails, og at han kunne se, at det var seks år siden, at han og Lollands borgmester, Holger Schou Rasmussen,  begyndte at tale om byggeriet .

- Der er gået lang tid. Der skulle laves lokalplan, så kom covid-19 væltende, rentestigning og stigning i byggeomkostningerne, begrundede han.

Lars-Erik Houmann Christensen forsikrede videre, at han i dag er rigtig glad:

- Når man før kom kørende ind ad sydvejen til Nakskov, blev man mødt af det gamle mørtelværk, der var en ruin, en kaj, der var ved at falde sammen og kornsiloer, hvor vinduerne var blæst ind. Det var et trist syn.

- Byggeriet, der står nu på grunden, er også et eksempel på, at tingene er begyndt at gå meget bedre og troen på at investere, og vi har en interesseliste på 400 til de 40 lejeboliger, fortalte bygherren.

Ved rejsegildet forlød det i øvrigt, at byggeriet er færdigt 1. maj.


Nye bolgier er en forudsætning for vækst, lød det fra bygherre Lars-Erik Houmann Christensen ved rejsegildet. Han har mange års erfaring fra byggebranchen. Foto: Lindskov Communication