Sidste torsk hevet i land

Nakskov Torskefestival, fotograferet i 1952. Privatfoto

Danmarks måske ældste fiskekonkurrence, Nakskov Torskefestival, stopper.

Offentliggjort Sidst opdateret

NAKSKOV: - Det er en meget grådkvalt og tung beslutning, og med et stort vemod, bestyrelsen for Nakskov Sportsfiskerforening har måttet træffe denne beslutning, men Nakskov Torskefestival stopper.

Det oplyser formanden for Nakskov Sportsfiskerforening, Søren Andersen.

Der er tale om Danmarks før største og måske ældste fiskekonkurrence, som Nakskov Sportsfiskerforeningen har stået for og afholdt siden festivalens start tilbage i 1952 og frem til 2019.

Festivalen har været afviklet 68 gange og kun aflyst tre gange gennem 70 år. I 1981 grundet dårligt vejr, og i 2020 og 2021 grundet den verdensomspændende coronaepidemi.

Beslutningen om at nedlægge festivalen skyldes flere ting.

- Vi må erkende, at der har været et faldene deltagerantal gennem de senere år, og for tiden er der kun  fire til fem turbåde tilbage i området, der tager lystfiskere med ud at fange torsk i Langelandsbæltet, nævner Søren Andersen.

Desuden må man som lystfisker nu kun hjemtage én torsk om dagen til august, hvor festivalen plejer at foregå.

En anden årsag, til at der ikke længere skal dumpes pirk til bunden i bæltet i sportsfiskerforeningen regi, er, at festivalen er blevet hjemløs.

- Det er ikke blevet nemmere at få et sted at være på havnen i Nakskov. Vi var først der, hvor Meny ligger i dag, senere ved det gamle færgeleje til Spodsbjerg og til sidst - men ikke mindst igennem de sidste 30 år - ved og i Nakskov Havns gamle værksteder ved  Havnebygningen, som nu er overdraget til kommunen, og som Nakskov 2030 nu skal nu bruges til andet formål, nævner Søren Andersen.

At få diverse tilladelser fra Politi og Skat til afspærring af kajen og serveringstilladelser kræver også tid og er medvirkende til, at festivalen pakker sammen.

Sportsfiskernes formand vil også gerne rette en stor tak til alle, der har været med til at bakke op om og sponsorere Nakskov Torskefestival med præmier, annoncer, velvillighed, godt humør og nye idéer. Det samme gælder de mange deltagere, og de altid mange fremmødte tilskuere samt alle der skippere, der gennem tiden har sejlet for Nakskov Torskefestival, og de frivillige samt de mange bestyrelsesmedlemmer, der har lagt masser af kræfter i at få festivalen og Nakskov på landkortet.