Skød skarpt på hus

Det var en voldsom optrappet kriminel adfærd, som to unge mænd fra Søllested begik i starten af året.

Ifølge anklageskriftet i den domsmandssag, som nu er i gang ved Retten i Nykøbing begik de på blot ti dage, sammen og hver for sig, en stribe alvorlige kriminelle handlinger.

De to mænd på 19 og 20 år begik vold, farligt skyderi med ulovlige våben samt tyveri og færdselsforseelser i en lind strøm fra 3. januar og frem til de begge blev anholdt i forbindelse med skyderiet med en skarpladt riffel ind i ejendommen Rødbyvej 112 i Nakskov.

De alvorligste sager nægter begge de tiltalte. Volden startede 3. januar udenfor diskotek Sgt. Pepper i Nykøbing, hvor den 19-årige kom klammeri med en anden ung mand, som han fandt var flabet og provokerende. Han er tiltalt for knytnæveslag og gentagne spark på kroppen og i ansigtet, så syv tænder blev slået løs.

Volden fortsatte i Nakskov en uge senere, hvor de begge to i forening i gågaden havde slået og sparket en ung nakskovit på kroppen og i ansigtet, mens han lå ned i forbindelse med at de fejrede den ældstes 20 års fødselsdag.

Alvorligst var episoden den 14. januar om aftenen, hvor der blev skudt med skarpe patroner gennem et vindue på Rødbyvej. Den 20-årige forklarede, at han havde været i bilen, da den 19-årige pludseligt i bedste amerikanske gangsterstil rejste sig op i bilen, åbnede soltaget, og skød mod tilfældigt huset. hvorefter han satte sig ned.

Sagen fortsætter i retten senere på ugen.




Voldsom optrappet kriminalitet endte i farlige skud.

Offentliggjort Sidst opdateret