Skrothandler tiltalt for metal-hæleri til millioner

En skrothandler fra Lolland skal tirsdag møde ved Retten i Nykøbing, hvor han står tiltalt for hæleri og tyveri af metalplader til en værdi på over fire millioner kroner.

I alt er der tale om seks forhold, hvor de to største drejer sig om hæleri og tyveri.

I perioden 1. juni 2005 til 24. februar 2007 er skrothandleren tiltalt for at have besiddet cirka 40 tons kobberplader til en værdi af godt 1,2 millioner kroner. Pladerne var tidligere blevet stjålet på Nymetal i Nykøbing.

Skrothandleren er også tiltalt for sammen med tre andre at have stjålet ni skrueblade til en værdi af 2,8 millioner kroner fra Scandlines i Gedser i 2007. Metallet blev senere solgt til en virksomhed i Kvistgård for 230.000 kroner.

Tre andre forhold handler om indkøb, besiddelse og videresalg af andre metalvarer, mens det sidste forhold er et forsøg på hæleri. Tidligere er et ægtepar fra Rødby blevet idømt fængsel på hver halvandet års fængsel for medvirken ved flere af forholdene.




Mand fra Stokkemarke købte stjålne metalplader for flere millioner kroner.

Offentliggjort Sidst opdateret