Slukkede brand i nat: Borger var vaks med haveslangen

Arkivfoto: Claus Hansen

En lille glødebrand kunne have udviklet sig til noget mere alvorligt i Nakskov natten til tirsdag.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det blev heldigvis til en kort udrykning, da brandfolk fra Lolland-Falster Brandvæsen kort efter klokken 01.15 natten til tirsdag blev kaldt ud til en melding om brand i en el-installation på Brückersvej i det centrale Nakskov.

- Det viste sig, at det ikke var en brand i en el-installation, men en lille glødebrand i et stakit, som stod op ad et af de store grønne el-skabe.

- Og da vi kom frem, havde anmelderen allerede fået slukket det godt ned med en haveslange, så vi kunne nøjes med at efterslukke. Det tog 10 minuter, fortæller indsatsleder Anders Wede Andersen fra Lolland-Falster Brandvæsen.

Ilden nåede altså ikke at få fat i selve el-skabet, og skaderne på stakittet begrænsede sig til et område på cirka 30 gange 30 centimeter.

Årsagen til branden kendes ikke.