SOLOULYKKE: BILIST TORPEDEREDE TRÆ

Tirsdag aften rykkede både politiet og redningsberedskabet ud til en trafikulykke på Vestlolland. Arkivfoto: Anders Knudsen

Tirsdag aften påkørte en bilist et træ og måtte hjælpes fri.

Offentliggjort Sidst opdateret

HALSTED: Lidt efter klokken 22 tirsdag aften kørte en bilist galt på Rute 9 mellem Halsted og Stokkemarke.

- Det var et solouheld. En bil kørte ind i et træ, fortæller vagthavende ved Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi.

Meldingen lød på, at føreren var fastklemt, og der blev derfor tilkaldt redningsmandskab med frigørelsesværktøj.

Det lykkedes at få personen frigjort, og manden blev kørt på sygehuset.

- Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er, fortæller vagthavende, som tirsdag aften ved 23-tiden ikke havde yderligere oplysninger om ulykken.

Jeg ved ikke, hvor alvorligt det er.

Vagthavende ved Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi

Kort før midnat taler Folketidende med indsatsleder Anders W. Andersen fra Lolland-Falster Brandvæsen, som stadig er på stedet.

- Det er i den voldsommere ende. Han var kommet ud i rabatten og har ramt et træ og nogle vejskilte, og vi hjalp med at få ham ud af bilen, fortæller indsatslederen.

Hvor alvorligt bilisten er kommet til skade, kan han ikke sige - men manden var ved bevidsthed, da han blev hjulpet ud.

Når brandfolkene knap to timer efter ulykken stadig er på stedet, er det fordi, der fortsat ligger vragdele fra bilen spredt på stedet.

- Lige nu kigger vi på, hvor meget vi skal foretage os yderligere. Vi venter på, at politiet får afklaret detaljerne, og om vi må fjerne delene, eller om der skal en bilinspektør på, forklarer han.