- Det er slet ikke stoppet, folk er meget frustrerede.
Det siger tillidsmand Rene Due fra Kofoedsminde efter et møde personalet på institutionen i går havde med repræsentanter fra Region Sjælland, og den fem punktsplan, der skal sikre ro og et bedre samarbejde.
Forstander Svend Ejner Pejstrup er som nævnt sendt på ferie til efter påske, men personalet oplever at han fortsat trækker i trådene.
- Og det var ikke den opfattelse vi fik af aftalen med regionen. Vi havde forstået at han ville være helt ude i tre uger, hvor der var tid til at få set på problemerne, siger Rene Due.
- Jeg har bedt om en uges arbejdsro, også for at beboerne ikke skal lide mere under denne konflikt, og på mandag sender regionen folk til Kofoedsminde, så vi kan starte det frirum, hvor medarbejderne kan komme med deres problemer. Så må vi se hvad det bringer på banen.
- Men det er svært for personalet, mange har svært ved at bevare isen i maven, og et par stykker måtte have hjælp efter mødet, hvor der virkelig kom følelser på bordet, fortæller Rene Due.
- Regionen gør hvad de kan, men der er ikke tiltro til at det er en holdbar løsning, siger Rene Due.
Jørgen Martinsson
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker