Stenbro-panser strisser på Lolland

Nikolaj har været ansat som betjent ved Nakskov Politi siden december 2006. Han kom direkte fra et års tjeneste ved Beredskabsafdelingen i København.

- Det var et rent kulturchok. Jeg kom lige fra den ene yderlighed til den anden. Min sidste arbejdsdag i København var den 16. december, hvor der var optakt til rydningen af Ungdomshuset. Den dag var der meget ballade på Nørrebro. To dage senere stod jer hernede på Lolland, " fortæller Nikolaj.

I starten var han lidt betænkelig ved, at de var så få.
- Jeg kom fra en afdeling med 20-25 mand. Hvor jeg er nu, møder jeg ind på et vagthold med fire betjente og en vagthavende, der står for at skulle løse alle de politimæssige udrykningsopgaver i et forholdsvis stort område som Vestlolland. Det er klart, at man er nødt til at ændre sin fremgangsmåde fuldstændig.
- Man blander sig ikke bare i hvad som helst, når man kun er to mand," fortsætter Nikolaj.

Du kan læse meget mere om Nikolaj og hans indtryk af arbejdet som betjent på Lolland i Folketidende i dag.




Livet som betjent på landet ligger et stykke fra romantiske forestillinger om den godmodige politimand, der følger ænderne over vejen. Alligevel valgte Nikolaj at tage springet og søge et fast job i et af landets yderområder.

Offentliggjort Sidst opdateret