Svigermor På Tilbud i Lienlund

Nakskov Amatørscene opfører traditionen tro årets forestilling i Lienlund. Instruktør er Arthur Jensen, der mere end 20 gange har haft en stor del af ansvaret for en vellykket forestilling.

Hvad gør en stakkels opfinder, hvis kone bruger alle de penge, han ikke har og flere til? Hvordan får man penge til at realisere alle sine gode ideer?
Verner Keineklink låner penge et sted, som han burde have holdt sig fra.
Da han ikke betaler, dukker en gorilla op for at inddrive gælden, og så kører rouletten.

Der er garvede kræfter på scenen, når den muntre forestilling går over scenen i Lienlund.
På rollelisten er bl.a. Birgit Schwartz, Leif Håkonsen og Pia Andersen samt Michael Sørensen.

Som sædvanlig kan der købes øl, vand og vin ved forestillingen, der spiller tre gange, nemlig torsdag den 23 september og fredag den 24. september begge dage kl. 19.30 samt lørdag den 25. september kl. 15.00.

Mød op og få et godt grin ved en forestilling, der emmer af vild forvirring, skæve typer og  skøre ideer.

Billetter kan købes på Nakskov Turistbureau.

En pengeløs opfinder med en kone, der er meget dyr i drift og en lettere psykotisk rocker er en del af persongalleriet i Nakskov Amatørscenes forestilling, Svigermor På Tilbud

Offentliggjort Sidst opdateret