Takker de trofaste kunder

Dorte Vistisen fra Guldsmed Kelø har stor succes med kreative tiltag som de små Knæk Cancer-sløjfer. Og hun kører stadig ud med varer til kunderne. Det har givet pote, fortæller hun. Foto: Jan Knudsen

Butiksindehavere stolte af Maribo.

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO I Maribos butikker melder flere indehavere, at de ikke forventer at tabe penge på året som hele.

- Marts og april groede da ikke op i himlen. Men de hårde måneder blev hevet op af en kanon sommer med mange turister. Og så kan vi mærke, at de gode, trofaste kunder virkelig har fået øjnene op for at støtte lokalt, fortæller Helle Tach fra Modehjørnet.

Også byens høje serviceniveau har været vægtet hos kunderne.

- Jeg tror faktisk, vi er ret gode til at stå sammen, når det gælder, her i Maribo. Mine kunder siger, at de får en rigtig god service her, siger Dorte Kofoed Vistisen fra Guldsmed Kelø, der - som mange andre - bragte ud under nedlukningen.

- Folk sad hjemme og var isoleret. Vi mærkede, at de så brugte flere penge på at gøre noget særligt for dem selv. Vi fik også nye kunder, fordi vi bragte ud. Det gav os en god opmærksomhed i lokalområdet, siger Michael Gullits fra 2010 Vin & Velsmag.

- Det farligste, man kan gøre, det er at lukke helt ned, siger han.

Læs også artiklen"Ingen coronalukninger i Maribo" i fredagens Folketidende

Helle Tach fra Modehjørnet kan mærke, at kunderne ønsker at støtte lokale butikker mere under coronaen. - Vi er de fødte optimister her i Maribo, siger hun. Foto: Jan Knudsen
2010 Vin & Velsmag har haft stor succes med udbringning under corona-nedlukningen. Fra i dag tilbyder butikken atter udbringning hver torsdag for alle, der køber for mindst 499 kroner. Men mens butikken kører bedre end vanligt på grund af lokal opbakning, mærkes restauranterne og hotellernes krise på engros-salget, fortæller Michael Gullits. Foto: Jan Knudsen