Testmøller ved Kappel er ikke opgivet

Dong Energy har i går meddelt at man opgiver at sætte test-havvindmøller op ved Kyndby ved Isefjorden og på Masnedø ved Vordingborg.  
Men planerne om at sætte testmøller op ved Kappel på Vestlolland fortsætter. Informationsmedarbejder Andreas Krog fra Dong Energy forklarer forskellen på projekterne:
 
- I Kyndby og på Masnedø havde vi kun tilladelse til at sætte møller op med en højde på 149,5 meter. Og på grund af langsommelighed i myndighedsbehandlingen er tiden løbet fra sådanne møller. De møller, vi skal teste i dag, er op til 200 meter. Og så høje møller er der mulighed for at sætte op i Kappel.
 
Testmølleparken ved Kappel er for øjeblikket til fornyet myndigshedbehandling hos Miljøcenter Roskilde, efter at miljøminister Troels Lund Poulsen i sommer afviste at lave et landsplandirektiv om testpladsen.
 
Testmøllepladsen i Kappel skal derfor i en ny offentlig høringsfase, inden en lokalplan kan vedtages.
 
I Kyndby har en beboergruppe, Beboere for Havvindmøller på Havet, længe kæmpet mod havmøllerne, og en sag mod Dong var på vej i Højesteret. Nu siger en talsmand for beoerne, Frank Boas, til Fredriksborg Amtsavis:
 
- I mine øjne ødelægger de det for sig selv og for vindmølleindustrien. Det er stadig underligt, at de ville sætte store møller på land i stedet for i vandet.
 
Han henviser til, at DONG-medarbejdere fra starten af debatten har fremført, at møllerne ikke skulle stå i vandet, fordi det skulle være "nemt at hente en skiftenøgle, hvis man havde glemt den".
 
- Jeg regner med at købe en skiftenøgle, "forgylde" den med spraymaling og overrække den til DONG som "tak for godt samarbejde", siger Frank Boas.





Dongs beslutning om at droppe testpladser ved Kyndby og på Masnedø har ingen indflydelse på testmølleprojektet ved Kappel.

Offentliggjort Sidst opdateret