TYSK PÅ TVÆRS AF SKOLEGÅRDEN

"Før nutid" i det tyske sprog kan godt være lidt af en svær størrelse at sluge. Men når to søde gymnasiepiger underviser, går det straks lidt lettere med forståelsen. Foto: Christel Jeldorf

Offentliggjort Sidst opdateret

MARIBO: Ud over at dele skolegård er Borgerskolen og Maribo Gymnasium nu også begyndt at dele tyske gloser.

Gymnasiets tysklærere Christel Jeldorf og Nicolaj Wikkelsø har søsat projektet "Tysk på Tværs af skolegården", i samarbejde med tysklærer Marianne Karina Vedel fra Borgerskolen.

- Formålet med projektet er at skabe en interesse for sprog og nedbryde fordomme gennem elev-til-elev-læring, forklarer Christel Jeldorf.

Igennem skoleåret vil gymnasieeleverne få til opgave at undervise folkeskoleeleverne - både for at øge deres egne formidlingsevner og for at øge folkeskoleelevernes tyskfærdigheder.

Første "skoledag" for både gymnasielev-lærerne og deres Borgerskole-elever var 24. oktober, hvor gymnasiets tyskhold 2gTy1 og 2gTy2 underviste 8c fra Borgerskolen.

Eleverne fra Borgerskolen har været en tur ovre på den anden side af skolegården til tyskundervisning. Foto: Christel Jeldorf

Temaet for dagens undervisning var det grammatiske emne ”før nutid” - et emne, der har fået skolelever i både folkeskole og gymnasium til at sukke en del og rive sig ganske meget i håret i tidens løb. Men de unge lærere gik til opgaven med krum hals.

- Det har været rigtigt spændende at undervise i tysk. Jeg har måttet sætte mig særligt godt ind i emnet for at kunne videregive min viden, og det var fedt, siger Isabella Knörr fra 2g.

Folkeskoleeleverne derimod nød at have nogle næsten jævnaldrene undervisere.

- Gymnasieeleverne har været meget imødekommende, søde og venlige - og de har blandt andet stillet mig nogle gode spørgsmål om emnet "før nutid", roser en af eleverne Victor Ejrup Hovmand fra 8. klasse sine nye lærere.

Det tyske samarbejde på tværs af skolegården fortsætter skoleåret ud.