Udvalg overrasket over ny forening
Næstformand Brian Pryn (til venstre) og formand Jonas Gram-Lange er ved at opbygge hardball-banen på Madeskovskolen, som sektorchef Lars Gram har stillet til rådighed for dem. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen/Arkiv
Sagsgang vedrørende hardball-forenings lån af skole forkert.
NAKSKOV - Jeg er da glad for, at jeg holder Folketidende, så jeg kan få informationerne derfra.
Sådan lyder det fra formanden for fritids- og kulturudvalget, Tine Vinther Clausen (V).
Bag rosen er der dog også en snert af sarkasme overfor den kommunale forvaltning. Sagen drejer sig om avisens artikel onsdag om en ny hardball-forening, der har fået tildelt lokaler på Madeskovskolen i Nakskov - uden at politikerne har hørt en lyd om det før.
Spillerne skyder med små, hvide plastickugler og leger krig.
- Udvalget drøftede det på mødet i går, og vi har nu bedt kommunens administration om en uddybende orientering på vores næste møde. For normalt går det jo igennem vores samarbejdspartner, folkeoplysningsudvalget, hvis nye foreninger får lokaler, og det er vigtigt for os, siger Tine Vinther Clausen.
- Så på sigt skal vi måske have en procedure for nye foreninger, tilføjer hun.
- Det kan være, at det er et fantastisk initiativ, hvis masser af unge vil det, men det er spøjst at få informationen gennem Folketidende. Desuden er skolen lukket ned og står uden vand og varme, men hvis man leger en hel dag, skal man vel også tisse. Så nu vil vi vide, hvad der er op og ned i denne sag, slår udvalgsformanden fast.
Læs også artiklen: Tom skole forvandles til en helt unik hardball-bane
Det er sektorchef Lars Gram, der har stillet bygningen til rådighed for foreningen. Flere anfører, at han er i familie med formanden for hardball-foreningen, Jonas Gram-Lange.
Lars Gram bekræfter overfor avisen, at Jonas er hans søn.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned