UNDRER SIG OVER VEJARBEJDE: BLIVER DET ALDRIG FÆRDIGT?
Marianne Bager Olsen har kigget på vejarbejdet siden juli. Hun undrer sig over, at der tilsyneladende ikke sker ret meget. Foto: Anna C. Møhl
Anna C. Møhl, FT
Park- og vejchefen lover, at der indtil videre spærres bedre af med betonklodser og reflekser, så ingen kører ned i hul.
MAGLEMER: Når Marianne Bager Olsen kigger ud ad sit køkkenvindue, kan hun se et langt, smalt hul og nogle brønde, der er gravet fri på hjørnet af Skolevej og Knuthenborgvej. Den udsigt har hun haft siden juli.
Vejarbejdet har stået mere eller mindre stille lige siden.
Nogle gange kommer der nogen forbi og graver lidt. Andre gange måles der op, fortæller Marianne Bager Olsen.
Hun undrer sig over, hvorfor vejarbejdet på hjørnet af Skolevej og Knuthenborgvej ikke for længst er blevet færdigt, og afspærringen fjernet.
- Det har stået på i flere måneder, men det er, lige som om der ikke rigtig sker noget, siger Marianne Bager Olsen.
Det har stået på i flere måneder, men det er, lige som om der ikke rigtig sker noget.
Marianne Bager Olsen, Maglemer
Bedre forhold
Kjeld Jensen, park- og vejchef i Lolland Kommune, forklarer, at Lolland Forsyning har været i gang med at kigge på nogle ledninger. Det har trukket ud, og vejarbejdet ventes ikke færdigt på denne side af jul.
Park- og vejchefen lover dog, at der indtil videre spærres bedre af med betonklodser og reflekser, så ingen kører ned i hullet.
Planen er at fjerne nogle gamle brønde, der er dukket op, og bygge en støttemur.
Muren skal give bedre oversigtsforhold og gøre det nemmere for store køretøjer som for eksempel halmtransporter at komme rundt om hjørnet uden at skulle over i den modsatte vejbane eller kysse skrænten, som der har været mange eksempler på.
- Vi har set, at køretøjer har været oppe og ride på skrænten, og det vil vi gerne undgå, siger Kjeld Jensen.
Vi har set, at køretøjer har været oppe og ride på skrænten, og det vil vi gerne undgå.
Kjeld Jensen, Park- og vejchef i Lolland Kommune
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned