Upopulært hus er brændt
Det ubeboede hus var overtændt, da brandfolkene nåede frem fra Rødby. Nu forestår der en politimæssig efterforskning af, hvordan branden kunne opstå. Foto: John Karlsen
John Karlsen
Kommunen havde lige pålagt ejeren at rive huset ned - nu er huset brændt.
BRANDSTRUP Ejendommen Duevej 2 ved Brandstrup er onsdag morgen ødelagt af en brand. Det ubeboede og misligholdte hus har gennem flere år været en torn i øjet på naboerne.
Anmeldelsen om branden kom omkring klokken 7.15.
- Huset var overtændt, da jeg nåede frem som den første, fortæller vicebrandinspektør Jesper Atkinson Pedersen, Lolland-Falster Brandvæsen.
Brandfolk fra Rødby blev sat ind for at få branden slukket, efter røgdykkere først havde sikret sig, at der ikke var nogen i huset.
Naboerne til ejendommen Duevej 2 har gennem flere år forsøgt at få Lolland Kommune til at hjælpe dem med det stærkt misligholdte hus. Mistænkelig trafik til og fra huset skabte utryghed. Men alle forsøg på at overtage huset fra den udenbys ejer for at få det revet ned ved kommunal foranstaltning er mislykkedes.
I stedet har kommunens tekniske udvalg så sent som i september kondemneret huset og dermed nedlagt forbud mod, at det bliver beboet. Samtidig påbød kommunen ejeren af huset, at det skulle rives ned senest 1. april 2020.
Til morgen indløb der samtidig alarmer om to brande: et hus i Gloslunde Gade i Gloslunde og så Duevej 2. Da Lolland-Falster Brandvæsens indsatsleder kom til Gloslunde, viste det sig dog, at der var tale om en fejl: Der var ingen brand.
- Anmelder af branden på Duevej tog fejl af adresserne og meldte, at det var på Gloslunde Gade, at det brændte, siger vagtchefen hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi til Folketidende.
Nu vil politiets brandteknikere forsøge at finde årsagen til branden på Duevej.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker