Utjekket skoletrafik

Forældre og andre bilister, der kører forbi skolerne på Vest- og Midtlolland har en uge til at øve sig i at køre pænt. Politiets stort anlagte færdselskampagne kommer lidt mere drypvis, end man skulle tro.

I Nakskov havde eleverne i folkeskolen første skoledag i går, men først onsdag 19. august kommer Færdselspolitiet til Nakskov, oplyser vicepolitiinspektør John Pedersen fra Færdselspolitiet ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

- I dag (mandag,red.) har vi været i Fakse og Haslev. I denne uge kommer vi også til Nykøbing F. og Guldborgsund, mens det i næste uge bliver Maribo om mandagen og Nakskov onsdag, siger han.

Vicepolitikommissær Søren Vægter fra Lokalpolitiet i Nakskov siger dog også, at man omkring skolestart altid bestræber sig på at lægge turen forbi skolerne, så noget opsyn vil der altså være.




På trods af skolestart i denne uge, kommer Færdselspolitiet først til Lolland om en uge.

Offentliggjort Sidst opdateret