Velbesøgt messe

Maribo Messe fik Maribo Hallerne til summe af liv i weekenden, hvor op mod 2.500 lagde vejen forbi  de 63 stande.
De mange udstillere havde gjort meget ud af udsmykning af standene, ligesom de, der bemandede dem, var klar til at uddele materialer, smagsprøver og til at svare på diverse spørgsmål.
Selvfølgelig var der også masser af gode messetilbud.
Lørdag sørgede Guldbageren for at Krummeband gik på scenen af to omgange og gav den gas med rock og kage-roll.
Søndag var der så modeshow og zumba opvisning.
I hal 2 var der masser af flotte biler at beundre.
Bag messen står Lions Club Maribo.
- Det gik rigtig godt. Udstillerne virkede godt tilfredse, og flere har sagt, at de gerne vil være med næste gang. I det hele taget var der en god stemning, konstaterer Ib Frederiksen fra Lions messeudvalg.
Hvis nogen har deltaget i Golfklubben Maribo Søs konkurrence om at gætte antallet af bolde i glasset, kan vi nu afsløre, at der var 145.
Da messen lukkede kl. 16 blev der trukket lod om et gavekort på 5.000 kr. Det blev en gul indgangskupon med nummeret 076.
Vi bringer her glimt fra messen.

Offentliggjort Sidst opdateret