Vikarspecialisten afviser kritik
Vikarspecialisten vandt i 2017 et udbud af opgaven med at stille med vikarer til Kofoedsminde. Foto: Jan Knudsen
Jan Knudsen/arkiv
- Jeg synes vi får nogle hug, vi ikke har fortjent, siger administrerende direktør Jens Buch, Vikarspecialisten, efter kritik i Fagbladet FOA.
RØDBYHAVN Der har ikke været tale om nogen vennetjenester, når firmaet Vikarspecialisten i Maribo har opgaven med at levere vikarer til Kofoedsminde.
Det siger Vikarspecialistens administrerende direktør Jens Buch, efter Fagbladet FOA har skrevet kritisk om vikarfirmaets rolle på Kofoedsminde, og om at den nu forhenværende viceforstander på Kofoedsminde, Flemming Lund, og den ene af indehaverne af Vikarspecialisten, Claus Martin Stechnik, kender hinanden privat. Vikarspecialisten har lige under 200 på lønningslisten.
- Hvor mange, der er på arbejde på Kofoedsminde ad gangen, bestemmes af institutionens afdelingsledere - de melder ind om deres behov, fortæller Jens Buch.
I forbindelse med omtalen af Vikarspecialistens rolle på Kofoedsminde er der også sat spørgsmålstegn ved vikarernes kvalifikationer.
- Men når Kofoedsminde selv kan ansætte nu 60 af vores vikarer i faste stillinger, er det vel et tegn på, at det er gode folk, siger Jens Buch.
Han henviser samtidig til, at alle medarbejedere har fået tjekket deres straffeattest, inden de får arbejde på Kofoedsminde.
Det er også kritiseret, at Vikarspecialisten har søgt folk, der har været vagt eller soldat.
- Men i samme opslag skriver vi også, at vi kræver erfaring i faget, siger Jens Buch, der selv har baggrund som både soldat og uddannet pædagog.
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker