Vil indhente private tilbud
Det skal nu undersøges, om tøjvask hos ældre kan gøres billigere af private aktører. Foto: Arkiv
Arkiv
Ældreudvalg overvejer udlicitering af tøjvask for ældre.
LOLLAND På grund af det stadigt større pres på de ansatte i Lolland Kommunes ældresektor overvejer ældre- og sundhedsudvalget lige nu at udlicitere opgaven med at vaske tøj for de ældre.
Lige nu er tøjvask en ydelse, som de ældre kan blive visiteret til, og vasken bliver så udført af hjemmehjælperen.
For at se, om man kan opnå en aflastning af hjemmehjælperen og en økonomisk gevinst, undersøges det nu, om det kan gøres bedre og billigere privat.
Der har ikke i år været kontakt til private firmaer, men man har taget udgangspunkt i, at der tilbage i 2016 blev indhentet tilbud for at se, om det var en god ide. Dengang droppede man forslaget.
De gamle tilbud er fundet frem og opjusteret til 2020-priser. Denne undersøgelse godtgør, at der er et besparelsespotentiale på op til to millioner kroner årligt.
- Vi oplever, at vores hjemmehjælpere har travlt, så hvis de kan blive aflastet fra at skulle stå for tøjvask, er der mere tid til andre opgaver, siger formanden for ældre- og sundhedsudvalget, Tom Larsen (V).
Der er både fordele og ulemper ved at indføre privat tøjvask.
Fordelene er blandt andet, at tøjets holdbarhed kan forlænges ved professionel vask, og at hygiejnen kan forbedres.
Der kan også være en besparelse for den enkelte ældre borger ved udgiften til vand, strøm og vedligehold af vaskemaskine.
Ulemperne er blandt andet, at de ældre skal have tøj til tre uger, og at der må være krav om, at de er hjemme, når vasketøjet skal hentes eller bringes.
Udvalget har indstillet, at der arbejdes videre og indhentes tilbud på opgaven fra private.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde