KRAMNITZE: De amerikanske flag vajer i vinden hos Western Camp i Kramnitze, hvor stemningen leder tankerne hen på cowboytidens guldalder. Her er sommeren i fuld gang, og byder på masser af gæster på den westernske campingplads - dog ikke helt på samme niveau som foregående år.
- Det ser egentlig okay ud. Men 10 procent mindre belagt i forhold til corona-årene. Der kunne man selvfølgelig også sige, at folk ikke kunne komme nogle andre steder hen, fortæller Camilla Glymov, ejer af Western Camp, der er godt tilfreds med sommersæsonen, som den har set ud indtil nu.
- Det samlede overblik har vi jo først her om måned tid. Belægningen er okay. Vi har haft nogle gode events, hvor der var masser af mennesker. Det kan jo godt være, at nu hvor folk jo kan komme ud igen, så vælger de at køre andre steder hen. Så spørgsmålet er, om det bare er gået tilbage til normalen, fortsætter hun.
Spørgsmålet er, om det bare er gået tilbage til normalen
Camilla Glymov
Ovenpå corona, og måske også med de generelle prisstigninger på dagligvarer og så videre in mente, kan man også mærke på campingpladsen, at villigheden til at bruge penge er lidt mindre end den plejer.
- Også blandt de lokale, der plejer at komme herud for at spise. Det er der blevet lidt mindre af, fortæller Camilla Glymov.
Annonce
Tradition holdt i hævd
Hver aften i juli og frem til og med 5. august har der været livemusik i Western Camp, hvor man har haft omkring 2-300 gæster til mad og musik.
- Det er okay. Under corona var det jo 400 hver aften, men der havde vi jo også Lollands måske største restaurant på grund af udendørs siddepladser, hvor andre ikke kunne bruge deres pladser indenfor. Så derfor havde vi jo rigtigt mange sidste år og forrige år, fortæller Camilla Glymov.
Trods forsøg på togrøveri undervejs nåede toget frem til perronen. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Det lille westerntog futtede rundt på campingpladsen med passagerer. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Foruden danske gæster i Western Camp har man også mange nordmænd, svenskere og tyskere. - Vi har mange transitgæster, fordi Rødby Camping lukkede i sin tid. Så er vi jo den næste på listen, fortæller Camilla Glymov. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Banditter var der nok af på Western Campen. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Mandag aften gav Jeanette Hougesen koncert på campingpladsen, hvor der også var bålhygge med snacks over bål for børn og barnlige sjæle. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Der er livemusik - og togrøverier - på Western Camp frem til og med 5. august. Foto: Nils Lund PedersenNils Lund Pedersen
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub