Den skypumpe, som onsdag aften anrettede store skader på Grøn Verden Zoo. Specielt på to store og et mindre drivhus.
Heldigvis blev de to store huse, hvor dyrene er, ikke ramt. Tilsyneladende har disse huse ikke lidt skade.
Derimod kan man risikere at skulle rive de øvrige huse ned og bygge dem op fra grunden.
Der er nemlig sket en række skader på spær og bærende konstruktioner og på forankringen af husene til fundamenterne, og selv om det måske ikke ser ud af så meget, er det alvorlige fejl.
Størst er skuffelsen i Grøn Verden Zoo over at det sommerfuglehus, man for et par år siden begyndte at drømme om og arbejde på, er blevet ødelagt. De første sommerfuglepupper er på vej til Købelev, hvor huset skulle være indviet 25. august. Men den indvielse er aflyst.
Måske bliver det først til foråret, sommerfuglehuset bliver klar, og Grøn Verdens store julemarked kan også komme i fare. Det foregik i det hårdest medtagne af de store huse.
- Vi oplever nogle ekstreme vejrforhold, som vi ikke har set tidligere, og det kan da godt give anledning til overvejelser om fremtiden, mener Leo Andersen, chef for Den sociale Virksomhed Lolland, hvorunder Grøn Verden hører.
Mogens Warrer
mw@folketidende.dk
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker