Billigere 4WD hybrid
Det er et rigtigt bæst af en bil, der står klar hos Mitsubishi-forhandlerne. Og den sælger fantastisk, fortæller Lars Jørgensen. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Mitsubishi Outlander PHEV blev Danmarks mest solgte plug-in hybrid i januar. Og er Danmarks billigste SUV-hybrid med firehjulstræk.
Et nyt prisskilt på 300.000 kroner har gjort en stor forskel for kunderne til den populære Mitsubishi PHEV, som kan køre op til 45 kilometer på strøm, inden den kobler den kraftfulde benzinmotor på 2,4 liter til.
Benzinmotoren yder 135 HK, men når elmotoren lægges til ved accelerationer, så kan man komme op på hele 224 HK i alt.
Og for mange er det virkelig en drøm at få adgang til sådan en bil, fortæller bilforhandler Lars Jørgensen, der sælger modellen til det meste af Lolland fra Vester Ulslev.
- Man får jo en kæmpe bil, der kan trække 1500 kilo efter sig - og som er utroligt behagelig at køre i, siger bilforhandleren, der fortæller, at en del udstyr er inkluderet i basismodellen - såsom nøglefri betjening, automatisk katastrofeblink og meget andet. Han anbefaler dog at ofre lidt ekstra.
- Mange vælger at købe den fulde udstyrsmodel til 370.000 kroner i stedet. Men så får man også nogle ret vilde funktioner, såsom styring af varme via en app på mobiltelefonen, parkeringssensorer for og bag, vognbaneassistent, sikkerhedspakke med nødbremsesystem, adaptiv fartpilot og meget andet.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde