Citroën med masser af rabatter
Trods den lille motor, så klarer de 83 hestekræfter næsten 170 kilometer i timen, fortæller Mikkel Ibsen. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Citroën holder ”Bazar-dage” denne weekend i både Nykøbing og Maribo – med fantastiske tilbud på C3 og C4.
Annoncørbetalt indhold fra Frimann Biler. Citroén C3 bliver regnet for en af de mest økonomiske biler i klassen – og for tiden er bilen blevet endnu billigere takket være rabatter på den populære udstyrsvariant ”You!”, der – trods den lave pris – har meget mere udstyr, end man normalt vil forvente for de cirka 150.000 kroner, som varianten koster. Aircondition, varme i forsæderne og fartpilot følger med – og sidespejlene justeres elektronisk indefra bilen. Næste udstyrsvariant ”Attraction” er 20.000 kroner dyrere – inklusive blandt andet bak-kamera og nøglefri betjening.
Også C4 er med i rabat-kampagnen – og her spares 20.000 kroner på alle udstyrsvarianter. C4 You! koster bare cirka 210.000 kroner – og har en rigtig fin udstyrsliste med aircondition, 10" touch-skærm, aktiv sikkerhedsbremse, vejstribe-alarm og meget andet. Også her må man dog undvære bak-kameraet og enkelte andre funktioner, der er forbeholdt udstyrsvarianten ”Carré”, der i øvrigt også fås med automatgear.
Og ifølge Mikkel Ibsen, der er salgskonsulent hos Frimann Biler er weekenden derfor et rigtigt godt tidspunkt at komme forbi.
- Det er en unik mulighed for at overveje, hvilket udstyr, man har brug for. For kan man undvære enkelte funktioner, er der rigtigt mange penge at spare, siger sælgeren, der især venter, at mange vil komme forbi og prøve C3.
- 150.000 kroner er en magisk prisgrænse, som mange er godt tilfredse med, så når de opdager, at ejerafgiften kun er 600 kroner pr. halvår – og at den kører 22 kilometer på literen, så køber de ofte bilen, siger Mikkel Ibsen, der personligt har kørt mange ture i bilen, som han finder utrolig god.
- Jeg har prøvet den under alle forhold, og den er faktisk fin til alt fra hverdagsbrug i byen til de længere ferierejser, siger han og oplyser, at de 83 hestekræfter passer godt til bilen, der har en topfart på 169 kilometer i timen – og som kan købes med trækkrog godkendt til 450 kilo.
Der er åbent fra klokken 11-16 både den 11. og 12. marts hos Frimann i Maribo og Nykøbing. Man kan orientere sig om tilbuddene på Frimanns hjemmeside.
Seneste artikler
Helena nægter at slippe håbet om en løsning
Henning var død i 15 minutter: - Livet får et helt andet perspektiv
Rasende borgmester går til angreb på TV 2
Borgmester glæder sig over ny statslig enhed i Nykøbing
Femern-fabrikkens fremtid: - Vi har noget unikt mellem hænderne
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Folketidende erfarer: Skolelukninger er i budgettet
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Enighed om budget 2027: Sådan ser fremtiden ud for Lolland