Det drikker vi, når vi er på farten
Foto: PR
PR
Syv ud af 10 danskere har drikkevarer med i bilen, viser undersøgelse.
Syv ud af 10 danskere har læskende proviant med i bilen.
Det viser en ny undersøgelse fra Userneeds for Circle K, hvor 72 procent af de adspurgte svarer, at de har for vane at stoppe og tanke proviant til køreturen.
Halvdelen træffer det fornuftige valg og drikker vand, mens hver tredje rækker ud efter et alternativ på sodavandshylden.
For 26 procent, der har behov for lidt mere energi til en køretur med
familien, er kaffe den foretrukne drik – og når valget står på kaffe, er det den sorte version, der hitter.
57 procent af de adspurgte mænd svarer nemlig, at de skal have en sort filterkaffe, når de sætter sig bag rattet.
Og noget tyder på at den sorte filterkaffe vil være i høj kurs i år også. Blandt de adspurgte mænd svarer to ud af tre nemlig, at det er dem, der kører bilen, når familien skal på tur, og kun hver tiende svarer, at deres kæreste eller ægtefælle får lov at sætte sig bag rattet.
Til gengæld lader det så til, at det er mor, der dikterer, hvor bilen skal køres hen - i hvert fald ifølge kvinderne selv.
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker