Mazda MX30-salg åbnet
Andreas Schulz viser her, at Mazda MX30 kan åbnes helt op i siderne, så man lukker Verden ind på udflugten - og nemt kan stige ind og ud af bilen. Foto: Daniel Brøns
Daniel Brøns
Mazda er nu klar til en prøvetur i den længe ventede elbil MX30, der på mange måder er nyskabende. Mange bemærker nok dobbeltdørene - og så er den fantastisk at køre i.
Annoncørbetalt indhold fra Schulz Biler. - Det er uden sammenligning den mest fantastiske elbil, som jeg nogensinde har prøvet - "by far" den bedste.
Sådan lyder det resolut, når man spørger bilforhandler Andreas Schulz om, hvordan det er at køre en Mazda MX30, som han er blevet helt vild med.
- Vi har allerede solgt fem af dem på forhånd, og ordrerne kommer til at vælte ind, nu man kan prøve den, tilføjer han.
Interessen skyldes især det flotte design og den meget attraktive pris fra 240.000 kroner. Og så er det teknisk en bil ud over det sædvanlige med sporty design og smarte sidedøre uden tværbjælke.
- Med hele 145 HK i elmotoren er det virkelig en potent bil, siger bilforhandleren, der klart anbefaler udstyrsudgaven "Cosmo" med adaptive full-led lygter, der blænder op i segmenter, BOSE stereoanlæg med 12 højttalere, elektrisk indstilleligt førersæde, varme i rat og forsæder samt en række udvidede sikkerhedsfunktioner. Udstyrsvarianten koster 270.000 kroner.
Bilen kan prøves nu og leveres inden nytår.
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde