Dagens vejr på øerne

Mandag faldt der godt med sne på Sydhavsøerne. Billedet er taget i Nykøbing. Foto: Ingrid Riis/Scanpix

DMI: Kold og blæsende udsigt

Tag af sted i god tid, lyder opfordringen fra DMI.

Offentliggjort Sidst opdateret

Mandag faldt der godt med sne på Sydhavsøerne, men ifølge DMI er det ikke helt ovre endnu. Vagthavende meteorolog Henning Gisselø oplyser, at der tirsdag morgen flere steder stadig falder sne på Lolland og Falster. 

Snevejret er ifølge ham dog på retur, og som timerne går, kan der falde en smule sne eller slud. Det vil dog særligt være i Østersøområdet. 

Han forklarer, at den sne, der er faldet, kan skabe udfordringer i trafikken, særligt når der samtidig blæser en jævn til hård vind, som kan få sneen til at drive. Derfor opfordrer han til, at man tager af sted i god tid.

TV2 Vejret kan man læse, at det har sneet en del i nat. Blandt andet på Lolland og Falster forventer meteorologerne, at der er en snedybde på mellem fem til ti centimeter. Stedvis kan dybden være på mellem 10 til 20 centimeter.

"Højest lidt drys"

Udsigten for ugen ser ifølge DMI stadig noget kold og blæsende ud. Der kan både om natten og dagen komme frostgrader mange steder i landet, og samtidig kan der være en kraftig vind. 

Det værste snevejr er vi dog færdige med. Ifølge ham kommer der ”højest lidt drys rundt omkring”. 

Få seneste nyt om vejret i Folketidendes liveblog.