Dagens vejr på øerne

Kraftig nedbør har retning mod Sydhavsøerne. Arkivfoto: Ingrid Riis

DMI: Voldsomt vejr på vej

Endnu en gang melder DMI om voldsomt vejr til Sydhavsøerne.

Offentliggjort Sidst opdateret

Vi er halvvejs gennem sommeren, hvis man kigger på kalenderen. Og selvom sommeren, sommetider, bringer sol og varme med sig, er juli også kendt for sin megen nedbør.

Og nu er der igen risiko for, at der kommer en ordentlig skyller.

DMI har tirsdag formiddag udsendt et nyt varsel om voldsomt vejr, som gælder for både Lolland og Falster. Der er tale om et såkaldt kategori 1-varsel, som DMI betegner som "voldsomt vejr".

Det første varsel gælder fra tirsdag klokken 10 og frem til klokken 18, og her forventer DMI, at der falder mellem 25 og 35 millimeter regn på seks timer.

Et andet varsel, som også gælder for Sydhavsøerne, strækker sig fra tirsdag klokken 18 og frem til klokken 6 onsdag morgen. Her forventer DMI, at der falder mellem 30 og 50 millimeter regn. 

For begge varsler gælder, at regnen kan være ledsaget af lokale skybrud med mere end 15 millimeter på 30 minutter.

- Der er høj risiko for lokale skybrud, og enkelte prognoser antyder endda en vis sandsynlighed for dobbelt skybrud, skriver DMI.