Hvis nogen skulle være i tvivl: Nykøbing og resten af Lolland og Falster er igen klædt ind i et tykt lag sne fra hustage til fortove.
OK-tankstationen på Østerbrogade er ingen undtagelse.
Der er slud og sne på den centrale OK-tankstation i Nykøbing. Foto: Signe Nielsen.
Og som forpagter på en af en af Nykøbings centrale tankstationer betyder det vejsalt, vejsalt og atter vejsalt.
- Jeg mødte op klokken fire i morges og var ude at salte første gang, siger Claus Persson.
Da Folketidendes journalist møder Claus Persson fredag formiddag klokken 10.20, er han atter ude at lufte den blå tøsalt-pose for at sikre, at bilerne kan holde ind og tanke uden problemer.
Annonce
Det kommer Thomas Damgaard til gode. Med solide gummistøvler på er han, efter et ærinde inde i byen, holdt ind på tankstationen for at få fyldt benzintanken op, inden han tager til Sydfalster for at arbejde hjemme.
Thomas Damgaard kom forbi tankstationen på Østerbrogade for at få fyldt tanken op inden en dag med hjemmearbejde. Foto: Signe Nielsen.
Få meter væk, inde i tankstationens butik, står Søren Rønnebæk inde i varmen.
Han skal ikke på arbejde, for han er førtidspensionist.
Søren Rønnebæk var et smut forbi tanken på Østerbrogade for at Oddse. Foto: Signe Nielsen.
Til gengæld har han marcheret sig igennem sneen for at oddse på aftenens superligakamp.
Det gør han en gang om ugen, og selvom det har sneet kraftigt i Nykøbing natten til fredag, er denne dag ingen undtagelse.
- Det er vigtigt at få gjort, siger han i en hurtig bermærkning.
Læseren Morten Baltzersen har indsendt følgende video fra torsdag eftermiddag fra Nordlundevejen på Lolland:
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker